Zníženie nákladov na domácnosti je horúcou témou nielen v ekonomickej sfére ale aj v stavebníctve či ekológii. Potrebujeme skutočne toľko energie? Odpoveďou na otázku, či musíme míňať toľko energie a teda aj zarobených peňazí je NIE! Nemusíme. Opatrenia, ktoré nám pomáhajú šetriť energie a teda aj našu peňaženku, nájdeme na viacerých stránkach. Najpodrobnejší zoznam je ale na stránkach s hlavnou témou energetickej certifikácie. Je to hlavne z dôvodu postupov na hodnotenie energetickej hospodárnosti budov. Každý by sa chcel dostať do označenia skupiny A. Okrem nižších výdavkov, je tu aj istý bonus v podobe zvýšenia hodnoty nehnuteľnosti o energetick sebestačnosť. A tá zdvíha hodnotu majetku.
Znížiť náklady na energie môžeme viacerými spôsobmi. Buďto budeme menej kúriť v zimných mesiacoch, ale budeme sa cítiť nekomfortne a riskujeme podlomenie zdravia. Alebo zasa nebudeme využívať ventilátory a chladenie v letných mesiacoch, ale riskujeme zasa prehriatie organizmu a problémy s kardio-vaskulárnym systémom. Rozhodne takéto opatrenia nemôžeme používať donekonečna. Ideálnou voľbou je čo najväčšie osamostatnenie sa. Najbežnejším prostriedkom na šetrenie energií je zateplenie obvodových múrov a strechy domu. Ďalej je to výmena starých a netesniacich okien a dverí.
Akousi nadstavbou sú tepelné čerpadlá, klimatizácia a rekuperácia. Moderné jednotky nielen chladia priestory ale dokonca ich aj ohrievajú. Prinášajú čerstvý vetrík do našich domácností a zbavujú nás vlhkosti spôsobujúcej plesne a zdravotné ťažkosti. Rekuperácia je v podstate cielené vetranie napriek zatvoreným oknám. Okrem výmeny vzduchu prináša chlad alebo teplo do našich domovov. Rovnako ako čistý vzduch, ktorý je očistený od drobných nečistôt ako je peľ alebo prach.
Rekuperácia cena
Cena rekuperácie sa pohybuje v takmer rovnakej réžii akú majú klimatizácie. Všetko záleží od zdroja rekuperačnej jednotky a jednotky samotnej. Od jej výkonu a preferencií samotného zákazníka. Úspora je ale vysoká a rozhodne ju pocítime pri používaní tohto systému.